SLOVA AUTORŮ

 

Nový pohled na fotbal v Českých Budějovicích

 
Možná budete překvapeni, co všechno ještě ze sportovní historie jihočeské metropole nevíte, zalistujete-li novou knihou Zlaté okamžiky českobudějovického fotbalu autorské dvojice Michal Průcha a Zdeněk Zuntych. Pro fanoušky nejpopulárnějšího sportu to bude působivé čtení. Už proto, že poprvé dostávají do ruky ucelený pohled na jeho místní dějiny, obohacený navíc badatelským objevem, že k založení Sportovního klubu Č. Budějovice došlo již 2. března 1900, tedy o plných pět let dříve, než se dosud uvádělo! Tím se město řadí mezi první místa v Čechách, kde tehdy pramálo oblíbená kopaná psala úvodní kapitoly. Vedle Loučeně, Prahy, Českého Brodu, Klatov, Chrudimi, Kolína či Nymburku.
 
Poutavé jsou zejména „zapomenuté kapitoly z historie“, jak zní podtitul knihy o více než 190 stranách a třemi stovkami dobových fotografií. Na její stránky se vrací už dávno zaniklé kluby, jakými byly Viktoria, Olympia, Rapid, Slavoj, Sparta, Meteor, Stadion nebo Škoda. A také ty vojenské počínaje Posádkovou XI., přes Vojenský SK až po Hraničáře, Duklu a VTJ. Je tu i třicetiletá stopa klubů budějovických Němců DSK Budweis a DFC Budweis.
 
„Právě o to nám šlo. Oprášit zapomenuté kapitoly z fotbalové historie pod Černou věží a připomenout zlaté okamžiky. Kupodivu jich není málo, byť ve zdejších skromných podmínkách se nikdy neslavil ligový titul s výjimkou dvou dorosteneckých,“ uvádí autoři ojedinělé publikace. Zavedou vás přitom nejen na vyhrocená městská derby Meteoru s SK ČB, Sparty se Slavií o krále Lineckého předměstí nebo Dynama a Slavoje ve II. lize, ale i do míst, kde kdysi stávala fotbalová hřiště, dnes dávno zapomenutá. 
 
Za bonus pak lze považovat 80 profilů hráčů z doby dávné i současné, stejně jako statistický seznam všech hráčů, kteří kdy nastoupili v českobudějovickém dresu v I. lize.